fbpx

+90 533 381 18 84

Obezite cerrahisi

Obezite Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

Vücuttaki yağ dokusunun fazlalaşmasıyla ortaya çıkan ve kişinin sağlık problemleri yaşayarak hastalıklara yakalanmasına neden olan rahatsızlığa obezite denmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalar sonucunda

Body Mass Index (BMI), VKİ (Vücut Kitle İndeksi) 30’un üzerinde olan kişiler obez kabul edilmektedir. Obezite artık günümüzün hastalığı haline gelirken, gencinden yaşlısına kadar herkes bu hastalıkla uğraşmak zorunda kalabilmekte. Obezitenin oluşmasının nedenleri arasında ise şüphesiz beslenme alışkanlıklarının değişmesi, stresin artması ve fast food ürünlerinin dünyayı ele geçirmesini sayabiliriz.

Tıbbi olarak kişinin obez olup olmadığının belirlenmesinin en iyi yöntemi Body Mass Indendex, Beden Kitle İndex, VKİ hesaplaması yapmaktır. Vücut Kitle İndeksi kişinin kilosunun boyunun karesine bölünmesiyle ortaya çıkar. Buna göre VKİ 30’un üzerinde olan kişiler tehdit altındadır ve sağlığı etkileyecek bu durumun hemen kontrol altına alınması gerekmektedir. Obezite tedavi edilmezse kalp damar hastalıkları, felç, eklem hastalıkları, diyabet ve kanser gibi birçok hastalığın riski altında demektir.

OBEZİTE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Obezitede kilo alma süreci bir anda gerçekleşmemektedir. Kişi zaman içinde kilo alsa bile kilo aldığını fark edemeyebilir. Fark edildiğinde ise obezite sınırına yaklaşmış olmak mümkündür. Obezitenin en önemli belirtileri ise şunlardır;

Eski kıyafetler içinde rahat edilmemeye başlanır.

Eski kıyafetler dar gelir.

Kilo her geçen gün biraz daha artar.

Az efor harcandığı zaman bile çok yorulma hissi görülür.

Nefes alıp vermede zorluk yaşanır.

Sabahları baş ağrıları oluşmaya başlar.

OBEZİTENİN NEDENLER NELERDİR?

Obezitenin temel nedenleri şüphesiz fazla kalori alımı ve hareketsizliktir. Kilo vermek için harcanan enerjiden az kalori alınması gerekmektedir. ancak obezite sadece fazla kalori alımıyla da alakalı değildir. Aynı zamanda fazla yağlı, şekerli ve tuzlu besinler tüketmek de obeziteye neden olacaktır. Diğer yandan hazır gıda tüketimi ve obezite arasındaki ilişki de yadsınmamalıdır.

Genetik faktörler obezitenin ortaya çıkmasında etkilidir. Ailesinde obezite hastalığı olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

Yağ içeren gıdaların aşırı tüketimi de obeziteyi tetiklemektedir. Karbonhidrat içeren besinler de aşırı kilo almaya neden olduğu için obezite riski taşımaktadır.

Obezite sadece beslenmeyle değil hareketsizlikle de alakalıdır. Sürekli yemek yiyip hiç hareket etmemek bir süre sonra metabolizmanın iyice yavaşlamasına ve kalorilerin yakılmamasına neden olacaktır. 

 

Op.Dr.Gürdal Ören

Obezite ve Metabolik Cerrahi

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Zühtüpaşa Mahallesi, Recep Peker Cd. No:15, 34724 Kadıköy/İstanbul

Telefon :

+90 533 381 18 84

Faks:

BAĞLANTILAR