fbpx

+90 533 381 18 84

Obezite cerrahisi

Obezite Ameliyatının Ardından Yiyecek ve İçecek Rehberi

Obezite ameliyatı çağımızın en büyük sorunu olan obeziteye karşı en etkili çözümdür. Obezite ameliyatının ardından kilo verme hızı artarken, beslenme düzeni de tamamen değişmektedir. Obezite ameliyatının başarısı tamamen hastaya kalmıştır.

Sağlıklı diyet tercihleri yaparak ve fiziksel aktivitenizi arttırarak kilo kaybı hedeflerinize ulaşmanız mümkündür.  Obezite ameliyatından sonra normal bir diyete başlamadan önce aşamalı bir beslenme düzeninden geçeceksiniz. Bu aşamalar, iyileşmek ve ameliyattan sonra sindirim sisteminizdeki yaralar için gereken tüm besin maddelerini almanıza yardımcı olacaktır. Her aşamada en az bir hafta geçireceksiniz.

1 ile 2. Hafta

Yudumlarla başlayın ve aldığınız yiyecek miktarını tek seferde arttırın. Tüm içecekler pürüzsüz olmalıdır. Ameliyattan hemen sonra, sadece su, çay veya meyve suyu gibi sıvıları içmeniz gerekecek.  Daha sonra yağsız süt, çorba, ev yapımı smoothies veya şekersiz meyve suları gibi içeceklere geçebilirsiniz. Diğer yandan her gün için en az 2.5 litre su içmek de bu haftalarda çok önemlidir.

  1. ile 4. Hafta

Sıvıların ardından ilerleyen haftalarda püre haline getirilmiş gıdalar tüketmeye başlayabilirsiniz. Yiyeceklerinizi, topaksız ve yoğurt benzeri bir doku gibi harmanlamalısınız. Patates püresi, humus, sıvılaştırılmış et veya balık güveçlerini sıvılaştırılmış sebzelerle deneyebilir ve makarna ile tüketebilirsiniz. Her yemekte protein tükettiğinizden emin olun. Aynı zamanda günde 6 öğün yemek yemeye özen gösterin.

  1. ve 6. Hafta

Diyetinize yumuşak yiyecekler ve taneli yemekler eklemeye başlayın. Fıstık, kıyılmış et, balık, karnabahar, ev peyniri, konserve veya yumuşak meyve, pişmiş yumurta, pişmiş sebze, pirinç ve makarna tüketebilirsiniz.

  1. 8. Hafta

Normal bir katı gıda diyetine devam edebilirsiniz.  Her gün üç öğün dengeli beslenmeyi hedeflemelisiniz. Kalori alımınız günlük 1000 ile 1200 kcal arasında olmalıdır.

 

 

 

Op.Dr.Gürdal Ören

Obezite ve Metabolik Cerrahi

Şikayetleriniz, sağlık hizmetlerimiz, tedavi yöntemlerimiz ve bizimle ilgili tüm konularla iletişime geçebilir, sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bilgi birikimimiz ve edindiğimiz tecrübeyi sağlığınız için kullanmaya hazırız. 

İletişim bilgileri

Adres :

Zühtüpaşa Mahallesi, Recep Peker Cd. No:15, 34724 Kadıköy/İstanbul

Telefon :

+90 533 381 18 84

Faks:

BAĞLANTILAR